Site Overlay

Woda kokosowa

To po prostu przezroczysty, lekko mętny płyn znajdujący się wewnątrz młodych, jeszcze zielonych orzechów kokosowych. Nie można jej mylić z mleczkiem kokosowym, które pozyskuje się z miąższu owoców kokosowych. Woda kokosowa pozbawiona jest tłuszczu, ma mało kalorii i z powodzeniem może zastąpić słodzone napoje. Jej jedyną wadą jest niestety cena, ponieważ litr tego napoju kosztuje powyżej 10 zł, ale można natknąć się na promocje (ostatnio w Auchan udało mi się kupić wodę kokosową litrową w promocji drugie opakowanie gratis). Na rynku dostępne są też wersje smakowe na przykład z ananasem czy granatem. Powiem szczerze, nie zachwycają one tak, jak wersja bez żadnych dodatków. Poza tym zawierają dużo więcej cukrów, więc po jednokrotnym spróbowaniu, nie kupiłam już ich nigdy. Czasami im prościej tym lepiej.

Jak już wcześniej wspomniałam, woda kokosowa doskonale nadaje się dla osób z problemami metabolicznymi, nie zawiera cholesterolu ani tłuszczu, a jedynie naturalne cukry. Jest źródłem wielu cennych składników, takich jak potas, magnez, wapń, żelazo, mangan, cynk i witaminy z grupy B. Jest powszechnie stosowana w krajach o tropikalnym klimacie, ponieważ orzeźwia i gasi pragnienie. Dzięki zawartości składników mineralnych i elektrolitów zapobiega odwodnieniu organizmu.

Wykazano także, że woda kokosowa dobrze działa na układ krwionośny przez co zmniejsza ryzyko udaru i zawału serca. Reguluje gospodarkę lipidową (zwiększa produkcję dobrego cholesterolu HDL) oraz  przyswajanie cukrów. Jest również naturalnym izotonikiem, więc poleca się ją osobom przebywających w gorącym klimacie oraz po wysiłku fizycznym. Dodatkowo usprawnia pracę układu pokarmowego, ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.

Jak widzicie, woda kokosowa ma mnóstwo zalet i świetnie nadaje się do picia w gorące letnie dni. Najlepiej z wydrążonej łupinki kokosa ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.