Site Overlay

Moringa

Jeśli chodzi o herbatki ziołowe, najnowszym odkryciem jest u mnie moringa. Jej ogromnym plusem jest to, że po zaparzeniu, otrzymujemy bardzo lekki, jasny i przyjemny napar o słomkowym zabarwieniu, bez wyraźnego smaku „zioła”.

Moringa olejodajna w wielu miejscach  świata określana jest mianem „cudownego drzewa”, ponieważ uchodzi za roślinę niezwykle wartościową i zdrową. W Afryce znana jest jako nebedies, co oznacza „nigdy nieumierające drzewo”, gdyż rośnie ona na mało wydajnej ziemi, odrasta po wycięciu i jako jedno z nielicznych drzew na ziemi, produkuje owoce w okresie suszy.

Owoce, liście oraz olej z moringi mają swoje zastosowanie w kuchni. Niestety, nigdy nie widziałam jej owoców czy świeżych liści w żadnym sklepie, widocznie jest jeszcze mało u nas popularna, za to olej można bez problemu znaleźć chociażby w sklepach internetowych. Jest on wykorzystywany również w kosmetykach.

Czemu moringę zalicza się do tzw. „superfoods”? Przede wszystkim ponieważ zawiera ona duże ilości antyoksydantów zapobiegającym między innymi nowotworom, cukrzycy i schorzeniom serca. Moringa jest też bogatym źródłem białka (zawiera go dwa razy więcej niż soja) oraz mikroelementów takich jak potas, żelazo, wapń, mangan, chrom i bor, dzięki czemu wspomaga układ kostny oraz pomaga uporać się z uczuciem ciągłego zmęczenia. Poprawia również stan skóry, ponieważ jest bogata w witaminy A i E oraz obniża poziom cholesterolu dzięki zawartości kwasów omega – 3, 6 i 9.

Oprócz suszonych liści do sporządzania herbatki, moringa jest u nas dostępna również w postaci sproszkowanej, którą można dodawać do jogurtu, zup oraz sałatek, a także w kapsułkach, których ogólnie nie jestem fanką, ponieważ nie wiemy tak do końca, co się w nich znajduje. W mojej opinii, kupując zioło w postaci suszu, jesteśmy przynajmniej pewni, że otrzymujemy 100% liści bez żadnych dodatków czy wypełniaczy.

Uwaga:  Moringa jest przeciwwskazana w ciąży, ponieważ może wywoływać skurcze macicy i przez to prowadzić do poronienia.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.