Site Overlay

Berberyna – ziołowe panaceum

Ostatnio ziołowym przebojem, o którym mówi się na forach o zdrowym odżywianiu i suplementacji, jest berberyna, czyli alkaloid uznawany za jeden z najsilniejszych naturalnych suplementów, a którego lecznice właściwości zostały docenione już wieki temu w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jak sama nazwa wskazuje, berberyna zawarta jest w korze i korzeniu berberysu zwyczajnego.

Kiedy rozpatrujemy właściwości zdrowotne berberyny, może przyjść nam na myśl, że leczy ona praktycznie wszystkie dolegliwości. Nie jest jednak tak, że jeśli działa na wszystko, to tak naprawdę jest do niczego, ponieważ jej wielokierunkowe działanie zostało udowodnione naukowo. Szczególnie duże korzyści ze stosowania berberyny mogą odnieść osoby z zespołem metabolicznym. Wiele badań wskazuje na to, że obniża ona poziom całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i trójglicerydów. Berberyna zmniejsza ponadto ciśnienie tętnicze oraz poprawia insulinowrażliwość poprzez wpływ na adipocytokiny, czyli związki wytwarzane przez komórki tkanki tłuszczowej. W badaniach wykazano, że wpływa na poziom leptyny i adiponektyny.  Leptyna to hormon odpowiedzialny za uczucie sytości, a adiponektyna stymuluje metabolizm tkanki tłuszczowej oraz zwiększa wrażliwość tkanki mięśniowej i komórek wątroby na insulinę, zwiększając tym samym insulinowrażliwość tkanek. Poprawa insulinowrażliwości może również być spowodowana wpływem berberyny na ekspresję niektórych genów, tzw. genów lipogennych. Oprócz tego berberyna może działać podobnie jak metformina – wpływając bezpośrednio na aktywność enzymu AMPK, który powoduje zahamowanie syntezy glukozy i tłuszczów oraz pobudza wychwyt i utlenianie kwasów tłuszczowych oraz wychwyt glukozy i glikolizę. Udowodnione jest wspomagające działanie berberyny w redukcji masy ciała. Posiada ona również właściwości antyoksydacyjne, a tym samym ochronne, przeciwnowotworowe i hamujące procesy starzenia się. Dodatkowo działa neuroprotekcyjnie oraz łagodnie przeciwdepresyjnie, co jest bardzo korzystne w przypadku chorób metabolicznych.

Berberyny nie powinny stosować kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią oraz dzieci. Ostrożność zaleca się również w przypadku stosowania jej u osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe. Możliwe działania niepożądane dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Mogą to być: biegunka, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha. Należy także zachować ostrożność w przypadku długiego stosowania berberyny, ponieważ może akumulować się ona w wątrobie i mięśniu sercowym.

Chociaż jestem raczej zwolenniczką  ziół w postaci sypkiej,  tym razem zdecydowałam się na kapsułki, ponieważ ułatwiają dawkowanie oraz regularne przyjmowanie, są też bardziej dostępne w sklepach.

Podsumowując,  ogrom właściwości berberyny pozytywnie zaskakuje. Plusem jest też mnogość badań potwierdzających jej właściwości. Czyżby rzeczywiście berberyna zasługiwała na miano ziołowego panaceum?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.