Site Overlay

Asystent Cukrzyca.pl – codzienny towarzysz i doradca dla nie-słodkich

Powiem szczerze, że bardzo lubię wszelkie apki na telefon, które ułatwiają mi życie. Od jakiegoś czasu szukałam też takiej, która szybko pokaże mi indeks glikemiczny danego produktu, doradzi przy komponowaniu codziennej diety i jednocześnie nie będzie zbytnio skomplikowana. Asystent Cukrzyca.pl spełnił w tym względzie moje wymagania (https://cukrzyca.pl/asystent/).

Asystent Cukrzyca.pl został stworzony jako część aplikacji Asystent Google, którą można za darmo pobrać na swój telefon. Z Asystentem kontaktujemy się za pomocą głosu, pytania można zdawać również pisemnie. Jeśli nie lubimy Google, Asystenta Cukrzyca.pl można również używać poprzez Messengera na Facebooku.

Jak zainstalować naszego asystenta? Asystent Google pojawia się automatycznie na wszystkich smartfonach z nowszym Androidem, czyli na większości urządzeń. W przypadku iPhona, aplikację trzeba pobierać ręcznie z AppStore.

Jak włączyć Asystenta Cukrzyca.pl przez Google? Wystarczy uruchomić na swoim telefonie Asystenta Google i powiedzieć do niego „Porozmawiaj z Cukrzyca.pl”, a następnie pytać o produkty spożywcze, które akurat chcesz sprawdzić lub też poprosić o wskazówkę w innej kwestii. Może Asystent nie odpowie nam na pytanie „Jak żyć?”, ale za to podpowie, jak żyć z cukrzycą 😉

Co zrobić natomiast, żeby uruchomić Asystenta Cukrzyca.pl przez Messengera? Otóż należy wejść na stronę https://www.facebook.com/CukrzycaPL/ i kliknąć przycisk “Wyślij wiadomość”. W ten sposób uruchamiany jest bot, który zapyta, na jakie pytania chcecie znaleźć odpowiedź.

Po przetestowaniu apki stwierdzam, że jest to bardzo fajna opcja uzyskania dodatkowej informacji przez diabetyków i insulinoopornych, szczególnie gdy chcemy ją mieć natychmiast, bez zagłębiania się w literaturę naukową, na przykład tuż przed zjedzeniem posiłku albo w razie potrzeby uzyskania szybkiej pomocy. Baza danych aplikacji zawiera dane na temat dość dużej ilości produktów spożywczych – ich indeksu glikemicznego, ładunku glikemicznego oraz wymienników węglowodanowych oraz białkowo-tłuszczowych, których nie musimy już szukać w nieczytelnych tabelach. Oprócz danych na temat żywności aplikacja posiada również podstawową wiedzę na temat leczenia cukrzycy, trybu życia korzystnego diabetykom oraz, co szczególnie mnie urzekło, motywuje nas za pomocą różnych ciekawostek do dalszej walki i radzenia sobie z chorobą.

Naprawdę cieszę się, że powstają aplikacje, dzięki którym chorzy mają łatwy dostęp do odpowiedzi na swoje liczne pytania. Fajnie jest mieć też poczucie, że jest „ktoś”, kogo możemy zawsze poprosić o pomoc. Myślę też, że tacy „asystenci” stanowią przyszłość telemedycyny. Oczywiście aplikacja nie ma na celu zastąpienia lekarza, a każda wątpliwość musi być koniecznie z nim konsultowana. Należy również rozsądnie i krytycznie podchodzić do udzielanych odpowiedzi. Również baza danych zapytań i odpowiedzi powinna być rozszerzona, ale myślę, że twórcy zadbają o to wraz z rozwojem apki.

Podsumowując, więcej takich aplikacji poproszę 😉

1 thought on “Asystent Cukrzyca.pl – codzienny towarzysz i doradca dla nie-słodkich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.